טיפול שיננית

לטיפול ניקוי שיניים, כלומר, סילוק אבנית ופלאק סביב שורשי השיניים אצל שיננית, חשיבות עליונה ביכולת של הפה שלכם להישאר בריא, אסתטי, בעל ריח טוב ומוגן מפני חיידקים מזיקים. למרות שמדובר על טיפול קל, קצר ופשוט, רבים נוטים לוותר עליו, וחבל.

מה זה רובד (פלאק)? שכבה דביקה הנוצרת על השיניים כתוצאה מחיידקים החיים בפה אשר מפרישים חומצה הפוגעת בזגוגית השן ובשורשי השיניים.

אם יש לכם פלאק, ככל שיעילות הטיפול בפלאק תהיה טובה יותר כך בריאות השיניים והחניכיים שלכם יהיו טובים יותר. במידה והרובד לא מוסר, רובד חיידקים (פלאק) על השיניים יהפוך לאבנית ועלול להגדיל את הסיכון לחורים בשיניים או למחלות חניכיים.

מהי אבנית שיניים? זוהי שכבה של חומר קשה צהוב, חום אפרפר בלתי אסתטי שנדבקת לשיניים כתוצאה מהצטברות של קלציום, בקטריות של מלח וזרחן. למרות שהאבנית עשויה להופיע על השיניים העליונות, התחתונות, הקדמיות והאחוריות, הנטייה היא לראות אותה בדרך כלל בשיניים הקדמיות התחתונות, במקום שבו יש מצבור של רוק והצטברות של שאריות מזון. האבנית יכולה להיות ממוקמת מעל ומתחת לחניכיים בכמויות משתנות בהתאם לנטייה ולתחזוקת המטופל.

ואם כך, מה עושה שיננית, איך מתבצע הטיפול ומדוע חשיבותו גדולה כל כך?

 

מהי שיננית?

שיננית הינה מוסמכת לטיפול בהיגיינת הפה, בעלת רקע לימודי מדעי שעברה הכשרה מיוחדת לבצע טיפולי ניקוי לשיניים (סילוק אבנית ופלאק סביב שורשי השיניים בעיקר).

כדי לקבל תעודת שיננית המאפשרת לעסוק בתחום יש לעבור בהצלחה בחינות הסמכה בכתב ובפרקטיקה מטעם המדינה. על פי חוקי מדינת ישראל השיננית פועלת תחת בקרה של רופא שיניים ובסמכותה לבצע הדרכה להגיינת השיניים, טיפול מניעתי כגון: ציפוי בפלואור (שיפור עמידות השיניים כנגד גורמים מזיקים), ניקוי חניכיים ועוד פעולות שמטרתן לסייע לנו לשמור על פה נקי ולהסיר את רובד החיידקים (פלאק) ואבנית הנדבקים לשן ולחניכיים שלנו.

לעיתים קרובות, תוך כדי הטיפול יכולה השיננית גם לאתר בעיות נוספות בפה ולהפנות אותנו להמשך טיפול אצל רופא השיניים. בכך היא מסייעת לנו להקדים ולזהות מצבים רפואיים שטיפול מוקדם בהם יכול להציל את השיניים שלנו ובמצבים מסויימים אף להציל את חיינו. מצבים אלה יכולים לכלול נגעים שהינם סרטן הפה ונגעים אחרים מסוגים שונים, דלקות חריפות, אובדן שיניים ועוד.

חשוב לציין כי שמירה קפדנית על היגיינת השיניים מפחיתה בעיות ומחלות בפה ובשיניים ומאפשרת למטופלים ליהנות משיניים טבעיות בריאות לאורך שנים רבות יותר. הדבר נכון גם לפה ובו יש כתרים, שתלים ושחזורים.
ישנה חשיבות עליונה לטיפול שיננית במטופלים אשר הינם מיועדים לניתוחי חניכיים – חובה לבצע טיפול של שיננית לפני כניסה למעורבות כירורגית כל שהיא בחלל הפה!

בנוסף מטופלים אשר מציגים כתרים, שתלים, ציפויים או טיפולים אחרים בחלל הפה, חייבים להיות מטופלים ע"י שיננית באופן קבוע.

מה שיננית עושה?

לשיננית מותר על פי חוק לבצע מגוון פעולות בפה בעצמה, בחסותו של רופא שיניים מפקח. פעולות אלה כוללות צילומי רנטגן, ייעוץ תזונתי למניעת עששת, הרדמה מקומית באמצעות משחות בזמן טיפולים, ליטוש שיניים, לקיחת מטבע למדידת השיניים, הדרכה להרגלי הגיינת שיניים, איטום חריצים בין השיניים, טיפול מונע בפלואוריד, הסרת אבנית, הוצאת תפרים לאחר ניתוח חניכיים, הקצעת שורשים (ניקוי עמוק יותר של השורשים מתחת לחניכיים), הסברה בנושא עישון והשפעתו על בריאות הפה, בדיקת כיסי חניכיים, טיפול בכתמים בשיניים, הסרת משקעים על גבי השיניים ובחניכיים והשתתפות בפעילויות בתחום רפואת שיניים מונעת בקהילה, כגון הרצאות בבתי ספר ובגנים, ועוד.

באיזו תדירות כדאי לבצע טיפול שיננית?

ההמלצה הגורפת היא להגיע לטיפול אצל השיננית לפחות פעם בחצי שנה, אך זהו עניין אינדיווידואלי וישנם מטופלים רבים הזקוקים לטיפולים דחופים יותר, לרוב כל 3-4 חודשים.

דר' גוטמכר ממליץ על טיפול של שיננית כל 3 חודשים זאת משום שסיבוכים או מחלות בפה כתוצאה מהיגיינה ליקוייה עלולות להיות קשורות למבנה הפה הייחודי שלנו, לצורת הצחצוח ובעיקר חוסר הידיעה היכן הצחצוח יעיל והיכן לא בוצעה תחזוקה נכונה.

בנוסף, להצטברות רובד הפלאק בפה יש מרכיב גנטי לכן, בכל ביקור אצל השיננית כדאי להתייעץ עמה לגבי מועד הביקור הבא ולקבוע אותו מייד עם תום הטיפול כדי שלא תשכחו ותזניחו את הגיינת הפה שלכם.

טיפול שיננית במרפאתנו בחיפה

במרפאתנו בחיפה מתבצעים טיפולי שיננית איכותיים ומקצועיים ברמה הגבוהה ביותר, בעזרת צוות מקצועי מנוסה תחת פיקוחו של דר' צבי גוטמכר, מומחה לשיקום הפה ומומחה לשיקום פנים ולסתות.

זקוקים לטיפול שיננית סדיר ואיכותי? אנחנו כאן בשבילכם, פנו אלינו לקביעת תור עוד היום.