הקצעת שורשים – ניקוי עמוק ויסודי לשיניים והחניכיים

ניקוי עמוק ויסודי לשיניים והחניכיים

הקצעת שורשים הוא ביטוי שאולי נשמע מעט מפחיד, אך מדובר בסך הכל בניקוי יסודי ועמוק של השיניים והחניכיים שסביבן. מדוע חשובות הקצעות שורשים ומתי יש לבצען?

מה זה הקצעת שורשים?

ניקוי שיניים קבוע אצל שיננית הוא אבן יסוד בבריאות הפה. מטרתו להסיר את הפלאק, שכבה רכה ודביקה שמצפה את השיניים ואת האבנית (פלאק שהתקשה) שהצטברו על גבי השטחים הגלויים של השיניים ולאורך קו החניכיים. עם זאת, ישנם מקרים בהם ניקוי מסוג זה אינו מספיק.

ניקוי שיניים סטנדרטי אצל השיננית, מתמקד בעיקר בכתר השן ובאזור שמתחת לקו החניכיים. הוא יעיל מאד במניעה וטיפול במחלת או דלקת חניכיים בשלביהן המוקדמים, אך אינו מספיק לטיפול בשלבים מתקדמים יותר. כאשר הפה שלנו לוקה בדלקת חניכיים, הפלאק והאבנית נכנסים עמוק יותר מתחת לקו החניכיים, ונוצרים כיסי זיהום ולכלוך שלא ניתן להגיע אליהם בטכניקות הניקוי הרגילות של השיננית.

במקרים מסוג זה, ייתכן שיהיה צורך בטיפול אינטנסיבי יותר, המכונה הקצעת שורשים.

מטרתו וחשיבותו של טיפול הקצעת שורשים

רבים מאיתנו נבהלים אולי לשמע המושג, אבל כדאי לדעת שהקצעת שורשים אינה הליך כירורגי או פולשני. מדובר בהליך המתבצע על ידי השיננית אשר כולל בסך הכל ניקוי עמוק מתחת לקו החניכיים כדי להסיר פלאק, אבנית ורעלים חיידקיים משטחי השורש של השיניים. הטיפול נועד להחליק את שטחי השורש כדי להקשות על הידבקות חיידקים אליו ולאפשר לחניכיים להיצמד מחדש לשיניים באופן הרמטי החוסם ביעילות כניסת לכלוך וזיהומים.

כאמור, כאשר קיימת מחלת חניכיים מתקדמת בפה, הזיהום חודר עמוק יותר לרקמת החניכיים ולכן, הוא אף עלול לפגוע בעצם התומכת בשיניים. המצב עלול לגרום להתרופפות השיניים עקב התדלדלות העצם והרקמה התומכת. אם אתם חשים כאבים בשיניים, סובלים מריח רע כרוני מהפה (באשת הנשימה) או טעם רע מתמשך בפה, חשוב לפנות לבדיקה מיידית אצל רופא השיניים, מכיוון שכל אלה יכולים להיות סימנים לזיהום חיידקי עמוק שניקוי שיננית רגיל אינו יכול לטפל בו.

הקצעת השורשים יכולה לעזור לייצב שיניים רופפות בכך שהיא מאפשרת לחניכיים להתאושש ולהתמקם מחדש על פני שטח השורש של השן. מכיוון שניקוי רגיל של שיננית אינו יכול להגיע למקומות העמוקים בחניכיים שלנו, הקצעת השורשים היא למעשה ההליך היחיד שיכול לעצור את התקדמות המחלה, לסייע בהפחתת הדלקת ולעודד ריפוי של רקמת חניכיים.

תופעות הלוואי לאחר הקצעת שורשים

  • אחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר לאחר טיפול הקצעת שורשים היא רגישות בשיניים, במיוחד לשינויים טרמיים (חום וקור). זה קורה מכיוון שההליך חושף חלקים משורש השן שהיו מכוסים בעבר על ידי פלאק ואבנית. הרגישות פוחתת לרוב עם הזמן, אך רופא השיניים עשוי להמליץ על משחת שיניים מתאימה או ג'ל להפחתת רגישות כדי לסייע להתגבר על הרגישות הזמנית.
  • החניכיים עשויות להיות רכות, נפוחות או אפילו לדמם מעט לאחר הקצעת שורשים. תסמינים אלה הם בדרך כלל קצרי מועד וניתן להקל עליהם באמצעות קומפרסים קרים ועל ידי שטיפות פה.
  • במקרים מסויימים, מטופלים עשויים להבחין בשינוי קל באופן הנשיכה שלהם לאחר הקצעת שורשים. גם תופעה זו היא זמנית ונעלמת כאשר החניכיים מחלימות ומתחברות מחדש לשטחי השורש הנקיים.
  • מייד לאחר ההליך, ייתכן שתבחינו בטעם מתכתי בפה או תחוו ריח רע מהפה. הם יחלפו כשהאזורים המטופלים יחלימו.

 

כאב לאחר הטיפול

נפוץ, אך לרוב מדובר בכאב קל מאד או אי נוחות קלה במשך כמה ימים לאחר ההליך. ניתן ליטול משככי כאבים ללא מרשם כמו אקמול, אבל חשוב להתייעץ בעניין עם רופא השיניים שלכם לקבלת ייעוץ מותאם אישית.

החלמה מהקצעת שורשים

משככי כאבים ללא מרשם וקומפרסים יכולים לסייע להקל על כל התסמינים לאחר טיפול הקצעת שורשים. רופא השיניים עשוי להמליץ על שטיפת פה ייעודית או לרשום אנטיביוטיקה למניעת זיהום. חשוב לשמור על היגיינת פה טובה במהלך תקופת ההחלמה, אך עליכם לעשות זאת בעדינות כדי למנוע גירוי באזורים המטופלים. רבים מגלים שיפור ברמת החניכיים תוך שבוע-שבועיים.

סכנות אפשריות בטיפול הקצעת שורשים

הקצעת שורשים נחשבת לטיפול בטוח ויעיל, אך כמו כל הליך רפואי, היא אינה נטולת סיכונים. מאחר שההליך כולל ניקוי עמוק מתחת לקו החניכיים, אחד הסיכונים הוא שחיידקים יחדרו לזרם הדם של המטופל. הדבר מהווה סיכון לאנשים עם מחלות רקע מסויימות, כמו מחלות לב או מחלות של מערכת החיסון. טכניקה לא נכונה או עיקור לקוי של מכשירים דנטליים, עלולים להחדיר זיהום לאזורים המטופלים. הקצעת שורשים אגרסיבית מדי עלולה לגרום לנסיגת חניכיים או לפגיעה בשורש השן, מה שעלול לגרום לרגישות מוגברת או אפילו לאובדן שיניים במקרים קיצוניים.

כדי למזער סיבוכים פוטנציאליים, חשוב לבצע את הטיפול אך ורק במרפאה מסודרת, המקפידה על הגיינה בסטנדרטים המחמירים ביותר ובעלת צוות מנוסה בטיפול מסוג זה. במרפאת דר' גוטמכר צוות מנוסה ומיומן, המקפיד על קלה כחמורה בכל הקשור לרמת ביצוע הטיפול ושמירה על רמת הסטריליות של האתר המטופל.

תרצו לשמוע עוד על הליך הקצעת שורשים במרפאתנו או לקבוע תור? השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.