השלמת שיניים

אובדן או שבר בשן הוא דבר שגרתי שקורה בשלב זה או אחר לכל אדם. באמצעות טיפולי השלמת שיניים מסוגים שונים ניתן להתגבר על האובדן ולהשיב לפה את המראה היפה והבריא שלו. אילו טיפולי השלמת שיניים קיימים ומה הכי מתאים לכם?

חבלה בשן היא אחת מן הבעיות הנפוצות ביותר ברפואת שיניים

חבלה או מכה בשן יכולה לגרום לה להיסדק או אפילו להישבר. מכיוון שקשה מאד לעבור את כל שנות חיינו מבלי לקבל מכה בשיניים או שהן יסבלו מחבלה כלשהי, מדובר על אחת מבעיות השיניים הנפוצות ביותר. גם נגיסה במשהו קשה עלולה לשבור או לסדוק שן, וכן חריקת שיניים בלילה (בזמן השינה).

בכל מקרה שבו נשברת שן, יש ראשית לברר את גודל הבעייה – האם נפגע גם שורש השן? העצבוב שלה או כלי הדם המובילים אליה? רופא השיניים יכול להשתמש בבדיקה קלינית, בצילומים והדמיות נוספות וסריקות בכדי לבדוק עד כמה קשה הפגיעה בשן שלכם.

ככל שתגיעו מוקדם יותר לבדיקה לאחר החבלה, כך יגדל הסיכוי שניתן יהיה להציל את השן מפגיעה מאסיבית יותר וימנע צורך בטיפולים מורכבים יותר, כגון טיפול שורש או עקירה. עד להגעה לרופא, תוכלו בינתיים לשכך את הכאב בשן שנפגעה על ידי נטילת משככי כאבים ואכילת מזון רך יותר. הימנעו לחלוטין מלעיסת מסטיק, ואל תתעכבו בקביעת תור דחוף אצל רופא השיניים – עשו זאת בהקדם האפשרי.

 

יש לי שן שבורה או חסרה בפה – מה עושים?

למרבה המזל, ישנם טיפולים רבים בנמצא, שכל אחד מהם מתאים לסוג שונה של פגיעה. אם איבדתם את השן לחלוטין, סביר להניח שתיאלצו לעבור סוג כלשהו של השתלת שן כדי להשלים את החסר. לעיתים טיפול זה ילווה בהשתלת עצם לסת במקרה וגם הלסת נפגעה, כמו שקורה פעמים רבות עקב תאונות או מחלת חניכיים. קיימים 2 סוגים של שתלי שיניים, טיטניום וזירקוניה. במקרה שבו השן לא נפלה לחלוטין אלא רק נשברה, ניתן לבצע השלמת שיניים.

השלמת שן שבורה

ראשית, יבחן רופא השיניים את אופי, עומק וגודל השבר. אם ישנו רק סדק קל בשן, יספיק לעיתים קרובות ביצוע סוג של סתימה מחומר מרוכב ( קומפוזיט ) בכדי לשמור על הקיים ועל מראה יפה לשן. במקרים קלים ניתן גם לעיתים להשתמש בליטוש בלבד – כלומר, אם השבר קטנטן ואינו פוגע משמעותית בשן ובתפקודה, פשוט מלטשים את הקצה השבור. במקרים אחרים שבהם החסר הינו גדול יותר. ניתן לבצע השלמה בעזרת זירקוניה או או חומר שונה מעבדתי המותאם בדיוק לצורת השבר בשן והדבקתו בקו השבר כדי להשלים את השן.

במידה והשן נפגעה לעומק עם פגיעה במוך השן ( בעצבים וכלי דם ), יש צורך לבצע שיקום לשן על ידי טיפול שורש ובמקרים מסויימים התקנת כתר על גבי השן.

השלמת שן קדמית או השלמת שיניים קדמיות

שיניים קדמיות נוטות להיפגע יותר מן השיניים האחרות מכיוון שהן נמצאות בקדמת הפה והן הראשונות לספוג נפילות או מכות. משום שהן בחזית הפה שלנו, הן בעלות משמעות גבוהה ביותר מבחינה אסתטית. שיניים קדמיות שבורות גורמות לפגיעה במראה החיוך שלנו. לכן, בשיניים הקדמיות רוב ההשלמות והתיקונים יהיו באמצעות סתימות לבנות, שהצבע שלהן מאפשר מיזוג יפה עם חומר השן הטבעי שמסביב. הדבר נכון גם לגבי ציפויים לשיניים להסתרת שינויי צבע, סדק או שבר. השלמות או ציפויי זירקוניה או חומר זהה, ייראו טוב יותר על שיניים קדמיות, מכיוון שהם בעלי תכונות אסתטיות וביולוגיות הדומות לזו של השיניים הטבעיות שלנו. לכן, במקרים מסויימים, כדאי לבחור בהם להשלמת שן קדמית גם אם הם מעט יקרים יותר.

בכל מקרה שקיבלתם מכה בשן או נחבלתם בפיכם, פנו למרפאה לקביעת תור בהקדם. דר' צבי גוטמכר, מומחה לשיקום הפה, יתאים לכם את הטיפול הטוב במטרה להציל כמה שיותר מן השן הטבעית שלכם.