שיקום הפה הוא תחום התמחות ברפואת שיניים המצריך התמחות מיוחדת של ארבע שנים בנוסף לשנות הלימוד הרגילות לתואר ברפואת שיניים.

המומחה לשיקום הפה נושא מס' רישיון מומחה מטעם משרד הבריאות, בנוסף לרישיון לעסוק ברפואת שיניים. כלומר, המומחה לשיקום הפה צריך להציג שתי תעודות עם מס' רישיון נוסף מטעם משרד הבריאות האחת של רופא שיניים והשנייה של מומחה לשיקום הפה.

מומחה זה הינו "האדריכל ברפואת שיניים", הוא אינו מטפל רק ברמת השן הבודדת אלא רואה את כל התמונה ומודע לפתולוגיות (ליקויים, בעיות, עיוותים) שלא מוצגות ע"י המטופל כאשר מגיע לבדיקה אצל רופא השיניים בתלונה זו או אחרת.

כמו כן, לפני גישה למבחני מומחיות בשיקום הפה מטעם משרד הבריאות, נדרשת מהמתמחה בשיקום הפה התנסות פרקטית ארוכה כדי להבטיח טיפול מקיף ואיכותי. להרחבה על מומחה לשיקום הפה ותפיסתו של ד"ר גוטמכר >>


אז מהו בעצם שיקום הפה ומתי נדרשים לו?

 

מה זה שיקום הפה?

הפה שלנו הוא איבר מורכב בעל מרכיבים שונים, חלקם רגישים ופגיעים מאד למגוון גדול של נזקים, מחלות, חיידקים ופציעות. אין כמעט אדם שמעולם לא חווה בעיות בריאות הקשורות לאזור זה של גופו.

הפה שלנו חיוני לשם צריכת מזון, דיבור, הבעות פנים ומראה אסתטי. כאשר הוא אינו בריא, איכות החיים שלנו נפגעת מאד פיזית, ולרוב גם נפשית. הפה הוא גם אזור אינטימי מאד עבורנו, ולכן כל טיפול בו חייב להתבצע בתשומת לב, קשב, סבלנות ועדינות.

היום, בתקופת החשיפה הגבוהה ברשתות החברתיות והשיווק העצמי בהן, ברור שלכל מפגע אסתטי בפה משמעות רבה והשפעה עצומה על היכולת שלנו להתפרנס, להתמודד במצבים חברתיים שונים ולהרגיש בנוח עם עצמנו עם המראה החיצוני שלנו ועם הרושם הראשוני שאנו עושים ברגע שאנו מחייכים או פותחים את הפה כדי לדבר.

כדי לטפל באופן הטוב ביותר בפה שלנו, על כל חלקיו ומרכיביו, נולד תחום "שיקום הפה". שיקום הפה הוא התמחות מיוחדת ומאתגרת ברפואת שיניים אשר מספקת את הכלים לבצע מגוון רחב מאד של טיפולי שיניים בסטנדרטים הגבוהים ביותר. בידי מומחה לשיקום הפה, מלוא המיומנויות, הכלים והידע המקצועי כדי להעניק לכם טיפול שישחזר את יכולות, תפקודי ומראה הפה שלכם למצב הטוב ביותר האפשרי. המומחה בשיקום הפה מציג ידע נרחב בכל תחומי ההתמחות הנוספים ברפואת שיניים בהם הוא נעזר בכדי להגיע לתוצאה הטיפולית הטובה ביותר ולכן, גם כאשר אתם מאמינים שמצב הפה שלכם קטסטרופלי ואינו ניתן לשיפור - בדרך כלל אין זה כך.

מומחה לשיקום הפה היודע את מלאכתו יכול להעניק לכם, שיניים יפות, מבריקות ומתפקדות כהלכה. באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות ומומחיות הרופא, תזכו מחדש לפה שתוכלו להתגאות בו במקום להתבייש בו. 

ד"ר גוטמכר מרחיב בראיון על שיקום אסתטי של הפה

בסרטון: סקירה של השחזורים האסתטיים השונים המתבצעים במסגרת שיקום הפה ודגשים חשובים בנושא.

ב

אילו טיפולים נכללים בתחום שיקום הפה?

טיפולים רבים מאד נכללים תחת ההתמחות של שיקום הפה. כל תחום האסתטיקה, שחזורי סגר (סגירת הלסתות), כל סוגי הכתרים והציפויים, השתלות שיניים, שיקום הפה לאחר השתלת שיניים וכד', נופל תחת ההגדרה של שיקום הפה. כך גם טיפולים כגון שחזור שיניים, שיקום השיניים והלסת לאחר מחלה קשה או תאונה.

עם זאת, גם טיפולים שגרתיים ונפוצים יותר שייכים לתחום שיקום הפה, כמו למשל טיפולי שורש, התקנת מבנים, התקנת גשרים וכתרים, ועוד.

המומחה לשיקום הפה יודע לזהות שיקומים שכשלו והסיבה לכך, תוך כדי בנית תוכנית שיקומית חדשה בעלת סיכויי הצלחה גבוהים ונעזר במומחים מתחומים נוספים בכדי להגיע לרמת ביצוע הגבוהה ביותר.

לדוגמא: מקרה ובו יש צורך להגיע לתוצאה אסתטית גבוהה ולבצע שתלים לצורך תוספת שיניים, ייעזר המומחה בשיקום הפה במומחה ליישור שיניים (אורתודנט\ית) ומומחה\ית לחניכיים או לכירורגיה פה ולסת לצורך הזזות שיניים וביצוע שתלים ו\או השתלות עצם כאשר טיפולים אלו יבוצעו תחת בקרת המומחה לשיקום הפה אשר הכין תוכנית שיקום ובה יש את כל הדרישות המדויקות בכדי שיוכל להגיע לתוצאות הטובות ביותר. במשך כל ההליך המומחה מהווה חלק פעיל בטיפול, בבקרה ובביצוע.

כמה עולה שיקום הפה? כמה עולה שיקום הפה ביום אחד?

למרבה הצער, אין דרך להעריך כמה יעלה הטיפול שתזדקקו לו מבלי לערוך ראשית את כל הבדיקות הנדרשות והכנת תוכנית טיפול מלאה לשיקום הפה שלכם, גם אם הדבר יתבצע ביום אחד וגם אם יתפרש על פני מספר פגישות. הרופא המומחה לשיקום הפה יזדקק למידע רב אודות המצב הבריאותי הכללי ושל חלל הפה וכמובן יש צורך בביצוע מיפוי אסתטי של חלל הפה והרקמות הסובבות אותו. רק כך ניתן יהיה להעריך אילו טיפולים יידרשו בכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר בנתונים הקיימים, מבחינה תפקודית ואסתטית.

לכן, אם מצב פיכם טוב והקפדתם על הגיינת פה טובה לאורך השנים ועל ביקורות אצל רופא השיניים כל חצי שנה, יתכן מאד ולא יהיה צורך בטיפול או שתזדקקו לטיפול נקודתי קצר ופשוט שעלותו אינה גבוהה יחסית. אך אם הפה שלכם נפגע מאד מהזנחה, הגיינה לקוייה, תאונה או פציעה, מחלה או מסיבות אחרות, סביר להניח שתזדקקו למספר טיפולים או לטיפולים מורכבים שעלותם גבוהה יותר.

קריטריונים נוספים שעשויים להשפיע על סוגי הטיפול ועלותו כוללים את מצבכם הבריאותי הכללי, ההיסטוריה הרפואית שלכם, מידת ההפרעה של הבעיות השונות על תפקודכם היומיומי, ועוד.

בכל מקרה, כדאי לדעת כי מומלץ להשקיע בטיפול איכותי יותר אצל רופא מומחה לשיקום הפה אשר לעיתים הינו יקר יותר, אך במקרים מסויימים יכול להציל את הפה שלכם, כאשר לעיתים הטיפול יהיה מזערי במקרים בהם השמרנות תהיה הפיתרון המועדף. וזאת במקום לבחור שוב בטיפול נקודתי שאינו תמיד פותר את הבעייה ועלול אף לתרום להמשך הידרדרות המצב.

איך תדעו אם אתם זקוקים לטיפולי שיקום שיניים או שיקום פה ולסת?

אם אתם סובלים מכאבים ואי-נוחות בפה בזמן אכילה או דיבור, אם עברתם כבר טיפולי שיניים שלא צלחו ולא פתרו את הקשיים\תלונותיכם, או שאתם מרגישים חוסר בטחון רב ומתביישים לחייך במצבים חברתיים שונים, הרי שאין ספק שאתם זקוקים לפחות לבדיקה מקיפה אצל רופא שיניים מומחה לשיקום הפה, וכנראה גם לתוכנית טיפול שתפתור אחת ולתמיד את הבעיה.

בנוסף, ישנם מצבים סיסטמיים רפואיים כלליים (לא רפואת שיניים) בהם יש להיבדק ע"י רופא שיניים.
מומלץ כי רופא זה יהיה מומחה לשיקום הפה לפני תחילת הטיפול ו\או כירורגיה כגון:

  • מטופלים שסובלים מאוסטאופורוזיס – לפני / בזמן נטילת תרופות
  • מטופלים לפני השתלות מפרקים
  • לפני ניתוחי לב
  • ועוד.

אפשרויות שיקום הפה במרפאתנו בחיפה

במרפאת ד"ר צבי גוטמכר בחיפה, מומחה לשיקום הפה ומומחה לשיקום פנים ולסתות, מוצעים כל טיפולי השיניים לכל דורש ולכל מטופל. בקליניקה מוצעים כל שירותי בריאות השן, החל מבדיקות מקיפות, טיפולי שיניים כלליים, שיקומים בעזרת שתלים וללא שתלים, פתרונות אסתטיים וניקוי שיניים אצל שיננית, ועד להליכים שיקומיים אסתטיים מורכבים וניתוחים.