טיפול בעזרת כתרים לשיניים, ששמו הרשמי והמקצועי הוא שיקום השן הפגועה, הינו טיפול נפוץ ביותר. מתי הוא מתבצע ומה חשוב לדעת לגביו?

מהו כתר לשיניים?

כתר לשיניים הוא מעין שן מלאכותית, מגן או "שיריון" המורכב על גבי שן פגועה. כאשר שן נפגעת, היא הופכת לחלשה מאד, ועלולה להישבר או להתפורר תוך זמן קצר. שן שנפגעה עלולה לפגוע בתפקוד המלא של הפה, ביכולת לעיסה ודיבור ובמראה הפה. בשל הסיבות הללו, נוהגים להכין לה חיזוק המכונה כתר, שנראה כמו שן טבעית אך הוא חזק ועמיד ומסייע לשחזר ולשמר את השן לאורך זמן.

 

מתי מתקינים כתרים על שיניים?

כתר מותקן על שן בכל מקרה שבו יש צורך לחזק שן שנפגעה. שיניים עלולות להיפגע בשלל דרכים – תאונות, חבלות, מכות, עששת (רקבון השיניים), מחלות חניכיים, מחלות כלליות, ועוד. גם אם הפגיעה קלה ובתחילה נדמה לנו כי לא קרה דבר, עלול להיווצר מצב שבו שן תפתח סימנים שיראו על צורך בטיפול שבסופו יבוצע כתר.

 

אילו סוגי כתרים לשיניים קיימים?

בתחום רפואת השיניים היו קיימים לאורך ההסטוריה סוגי כתרים לשיניים רבים ומגוונים. מטפלי ורופאי השיניים נהגו לעשות שימוש בחומרים שונים כדי ליצור כתרים על פי מה שהיה בנמצא והידע הקיים באותה התקופה.

 

כך, למשל, בעבר נהגו לעשות שימוש במתכות שונות, כמו אלומיניום, כסף וזהב. אפילו במאה העשרים, במיוחד במזרח אירופה, עוד ניתן היה לראות פיות מלאים בשיני זהב. בעשורים האחרונים של המאה העשרים נהגו רופאי השיניים להתקין כתרי חרסינה על מתכת בפה, לאחר פיתוח טכנולוגיות וכלים שאפשרו יצירת כתרים מן החומר.

במאה העשרים ואחת, הכתרים המתקדמים ביותר הקיימים בשוק עשויים מן החומר זירקוניה או חרסינה על זירקוניה, אך עדיין נעשה שימוש רב בכתרי חרסינה על מתכת.

הנה עוד קצת מידע אודות כל אחד מסוגי הכתרים המקובלים היום בתחום רפואת השיניים:

  • כתר חרסינה על מתכת

חרסינה היא חומר קרמי חזק מאד ונוח לעיבוד. החרסינה נאפית בחום גבוה מאד של אלפי מעלות כדי להפוך אותה לאטומה לנוזלים וחזקה עוד יותר. היא עמידה נגד חימצון ופגעים אחרים, מבודדת טמפרטורה וחשמל ואינה מגיבה בקלות לחומרים בסביבתה. היא קרובה בצבעה לצבען של שיניים טבעיות וניתן לעבד אותה לשכבות דקות מאד, שעדיין שומרות על חוזק מספיק כדי להתאים לפה שלנו. עושים בה שימוש לא רק ליצירת כתרים, אלא גם לציפויי שיניים, גשרים ולמטרות נוספות. להרחבה על כתר חרסינה >>

  • כתר זירקוניה

זירקוניה היא חומר קרמי חזק ועמיד. צבע הזירקוניה קרוב מאד לצבעה הטבעי של השן, ויוצר מראה כולל טבעי יותר בשל שקיפותו החלקית. זירקוניה היא תרכובת "אצילה", כלומר – אינה יוצרת אינטראקציה עם חומרים אחרים. לכן היא אינה מחלידה, אינה מאבדת את צבעה וחוזקה. גם בה עושים שימוש למטרות נוספות ברפואת שיניים מלבד יצירת כתרים.

  • כתר חרסינה על זירקוניה ללא מתכת

בעשור האחרון פותחה יכולת טכנולוגית ליצור כתרי חרסינה ללא מתכת, כלומר ללא צורך בבסיס מתכת לחיזוקה. הודות לדיוק הרב של הכלים החדשים ניתן ליצור כתר העשוי כולו חרסינה, ללא מתכת בבסיסו אלא זירקוניה בבסיסו שהינה חזקה מספיק בכדי לשמש ככתר לשיניים שלנו.

ד"ר גוטמכר בראיון על כתרי זירקוניה

 להרחבה על כתר זירקוניה >>

כיצד מתבצע טיפול הרכבת כתר על שן?

הרכבת כתר על שן מתבצעת במספר פגישות. בתחילה לוקח הרופא מטבע באמצעות חומר פלסטי המתקשה במהירות המוכנס לפה על גבי כף פלסטית או בעזרת סריקה ממוחשבת של הפה. המטבע נשלח למעבדה היוצרת על פיו כתר מסוג מתאים על פי בחירתכם ובחירת הרופא. עד לקבלת הכתר הסופי מן המעבדה, יתקין הרופא כתר זמני על גבי השן כדי שלא תזוז ממקומה או תבקע ממקומה ובמקרים אחרים תישבר ותיפגע בינתיים. כאשר הכתר הסופי מוכן הרופא מודד אותו על גבי השן, בודק שהוא מתאים בדיוק. אם הכתר אינו מתאים בדיוק, ייקח הרופא מטבע נוסף לשם הכנת כתר חדש מתאים יותר.

היתרונות בסורק דיגיטלי ללקיחת מידות לגשרים וכתרים

האם הטיפול מכאיב?

רוב השלבים של טיפול כגון התקנת כתרים בשיניים אינם מכאיבים כלל. במקרה של שן שעברה טיפול שורש ויש צורך בבצוע מבנה, טיפול השורש יתבצע תחת הרדמה בכדי למנוע כאב אך בצוע המבנה לא כואב. כך שלא תחושו כל כאב. רוב הפגישות להתקנת כתר על השן הן גם קצרות למדי, ולכן אם אתם חשים אי נוחות כלשהי, היא תחלוף במהירה.

במידה ואתם חשים או חוששים ששן בפיכם נפגעה או נחלשה, פנו מיידית לבדיקה ובמידת הצורך לטיפול כדי שלא לאבד אותה לחלוטין. אנו במרפאת דר' גוטמכר נלווה אתכם אישית לכל אורך הטיפול, במסירות ובסבלנות. 

צרו עמנו קשר לקביעת תור >>

 

אולי יעניין אתכם גם:

טיפולי שיניים אסתטיים: הכירו את הטיפולים המובילים >>

20230628111328.992.jpg