מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות והיחידה למפרקי הלסת

בית חולים רמב"ם – הקריה הרפואית לבריאות האדם

טיפול שיניים הינו אחד האתגרים הגדולים בתחום בריאות הגוף. לא חשוב עד כמה מתקדמת הרפואה ועד כמה מוכשר הרופא המטפל – החשש הינו הגורם מס' אחד אשר מונע מאנשים לטפל באחד הנכסים הפיזיים יקרי הערך של גופם.

שמי ד"ר גוטמכר צבי, מומחה לשיקום הפה, מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות בבית החולים רמב"ם בחיפה ובעל קליניקה פרטית.
התשוקה הגדולה שלי לשיקום הפה מזה כ – 27 שנים היא זו אשר מקנה לי את הזכות להתפתח בו כאיש מקצוע וכן להכשיר את הדור הבא של רופאי השיניים.

נקודת ההתחלה שלי בשיקום הפה הייתה ההתמחות בבית החולים הדסה עין כרם של האוניברסיטה העברית בירושלים. שם סיימתי כמתמחה מצטיין.
מכיוון שאני חושב כי ללא חתירה למצוינות אין עתיד לאף מקצוע, שימשתי, בין השאר, כעורך העיתון הישראלי לשיקום הפה " נקודת מגע " , ובנוסף כיו"ר האיגוד הישראלי לשיקום הפה.

כאשר מדובר בטיפול שיניים ובשיקום הפה בפרט, בדרך כלל קיימות מס' אלטרנטיבות טיפוליות, גם כאשר נדמה שמקרה כזה או אחר נראה חסר סיכוי.
האני מאמין שלי דוגל בשימור הקיים וכי יש לנסות ולשמר את הקיים עד כמה שניתן, שכן אין תחליף למקור כלומר השיניים שלנו. הדבר נכון לאסתטיקה של הפה, שיקום הפה, טיפולי שיניים כלליים ועוד מגוון רחב של טיפולים.

נושא המניעה לא מקבל מספיק התייחסות, דבר אשר גורר צורך בטיפולים מורכבים שהיה ניתן למנוע.
במקרים בהם יש צורך בבצוע שיקום, מטרת השיקום היא השגת בריאות הפה בעזרת שימוש ברפואת שיניים מתקדמת כאמצעי ולא כמטרה, ( נוצר היום הרושם כי שתלים לדוגמה נהפכו למטרה ברפואת שיניים ולא כאמצעי להשגת תוצאה ) שימור ותחזוקה של התוצאה שהושגה לתקופה ארוכה עד כמה שניתן.

בברכה.
דר' צבי גוטמכר

צור קשר: